یك كارشناس:

دستمزد كارگران دلیل افزایش هزینه كارفرمایان نیست

دستمزد كارگران دلیل افزایش هزینه كارفرمایان نیست

ارتباط با مشتری: یك كارشناس حوزه كار با بیان این كه كارفرمایان باید دلیل افزایش هزینه های خودرا در جای دیگری جست وجو كنند، اظهار داشت: سهم دستمزد كارگران در قیمت تمام شده تولید كمتر از ۱۰ درصد است.علی اكبر سیارمه در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اختلاف نظر شدید نمایندگان كارگری و كارفرمایی برای ترمیم دستمزد كارگران، اظهار داشت: كارفرمایان زورشان به دولت نمی رسد و مدام بهانه افزایش هزینه های تولید و نرخ ارز را مطرح می كنند، در حالیكه بهتر از هر كسی می دانند كه بالا رفتن قیمت مواد اولیه آنها به سبب دستمزد كارگران نیست.

وی به مناظره اخیر نماینده كارگران و كارفرمایان در یك برنامه تلویزیونی اشاره نمود و اظهار داشت: چنین مناظره هایی برای تنویر افكار عمومی است تا واقعیت های كه اقشار مختلف جامعه با آن دست به گریبانند، نشان داده شود و مردم به قضاوت بنشینند.

وی افزود: سال های سال است كه سوژه دستمزد را در جلسات سه جانبه دنبال می نماییم و كارفرمایان همواره مدعی بوده اند كه اشتغال موجود را حفظ نموده اند و اگر حقوق و دستمزد كارگران افزایش یابد با ریزش شدید نیروهای كار و تعطیلی بنگاه ها مواجه خواهیم شد.

این كارشناس حوزه كار اضافه كرد: متاسفانه اعلام ناتوانی از پرداخت دستمزد حربه ای است كه كارفرمایان همیشه در زمان تعیین دستمزد به كار می گیرند در حالیكه طبق آمارها سهم دستمزد در قیمت تمام شده تولید بسیار كم است و در ایران در بهترین دستمزدهایی كه داده شده هنوز به ۱۰ درصد هم نرسیدیم و باید واقع بینانه به این قضیه نگاه نماییم.

سیارمه اضافه كرد: آن چیزی كه سبب زیان دهی یا ركود یك بنگاه اقتصادی میگردد تا از فعالیت باز بماند دستمزد كارگرانش نیست و كارفرمایان باید افزایش هزینه های خود و عدم انطباق دخل و خرجشان را در جای دیگری جستجو كنند.

این كارشناس حوزه كار با بیان این كه دولت بعنوان كارفرمای بزرگ وظیفه دارد كه هم از كارفرمایان حمایت كند و هم از كارگران، اظهار داشت: زمانی كه كارگران در شورای عالی كار برای بالا بردن درصد ناچیزی از حقوق كارگران چانه زنی می كنند دولت موضع بی طرفی می گیرد و توپ را به زمین كارفرمایان می اندازد اما در مورد كارخانه های بزرگ كه دست دولت می باشد و افزایش مشهودی را طی چند ماه اخیر در قیمت محصولاتشان شاهد بودیم، حرفی از لحاظ كردن این افزایش فروش در دستمزد كارگران نمی زند و كارفرمایان هم به پشتوانه دولت، از حربه ناتوانی استفاده می نمایند در حالیكه هر یك بعنوان شركای اجتماعی باید به نقش و وظیفه ای كه در قبال هم دارند، عمل كنند.

وی با اشاره به برگزاری جلسه دستمزد شورای عالی كار و نظر مثبت وزیر كار برای ترمیم دستمزدها، ابراز امیدواری كرد: ترمیم مزد كارگران تا پیش از اختتام سال به شكل منطقی و عادلانه صورت گیرد تا كارگران از زیر فشار افزایش قیمت ها و كاهش شدید قدرت معیشت خارج شوند.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، در جلسه شورای عالی كار كه طی هفته های اخیر با حضور وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت برگزار شد، به پیشنهاد وزیر كار تشكیل كمیته دستمزد مطرح و مقرر شد تا سپس به روزرسانی آمار و ارقام سبد معیشت خانوار كارگری، كمیته دستمزد برگزار گردد. پیشتر شریعتمداری ـ وزیر كار ـ با تایید عقب ماندگی مزد كارگران اعلام نموده بود" امكان ترمیم دستمزد كارگران بر طبق شرایط كنونی وجود دارد".
1397/09/04
17:08:18
5.0 / 5
4411
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری