یك كارشناس حوزه كار اعلام كرد

دستفروش فضای كار می خواهد، نه محدودیت!

دستفروش فضای كار می خواهد، نه محدودیت!

ارتباط با مشتری: كارشناس حوزه كار معتقد می باشد در شرایطی كه امكان فراهم كردن زمینه كار برای فروشندگان سیار وجود ندارد نباید برای امرار معاش آنها محدودیت احداث كرد. وی احداث بازارچه های محلی در مراكز عمومی، متروها و پایانه ها را ایده مناسبی برای حمایت و ساماندهی دستفروشان دوره گرد دانست.علیرضا حیدری در گفت وگو با ایسنا، در ارزیابی ایده احداث بازارچه های محلی و جمع آوری فروشندگان سیار، اظهاركرد: آنچه مسلم است این افراد عموما فاقد شغل و درآمد هستند و برای آن كه بتوانند هزینه های زندگی را پوشش دهند به چنین مشاغلی روی می آورند.آنها از بیمه بیكاری استفاده نمی كنند، تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند و در بازار رها شده اند.

وی افزود: از آنجایی كه از ناحیه هیچ سازمان و دستگاهی نظارت و حمایت نمی شوند طبیعی است كه برای امرار معاش ناچار باشند به مشاغل كاذب و غیر رسمی همچون دستفروشی روی بیاورند.

حیدری اضافه كرد: دستفروشان دوره گرد سرمایه اولیه برای فراهم كردن جا و مكانی برای فعالیت ندارند و گاهی اعتباری خرید می كنند و كسی آنها را تعهد می كند تا جنس امانی خریداری كنند و به شكل سیار بفروشند.بنابر این قدرت و توانایی جابه جایی به لحاظ مكانی و تامین سرمایه در گردش را ندارند.

این كارشناس حوزه كار با اشاره به اصل ۴۳ قانون اساسی، اظهار داشت: بر طبق این اصل دولت در قبال فراهم كردن شرایط و امكانات كار برای همه آحاد جامعه تكالیفی دارد و وقتی نمی تواند از عهده تكالیف قانونی خود برآید، افراد خود دست به كار شده و اشتغالزایی می كنند؛ بنابر این چون قادر به دادن حقوق اولیه آنها نیستیم، نمی توانیم برایشان محدودیت احداث نماییم.

حیدری اشاره كرد: با در نظر گرفتن این مساله كه فروشندگان دوره گرد از پوشش بیمه ای برخوردار نیستند و به سبب پایین بودن قدرت خرید و درآمد و با هدف كم كردن هزینه های نهایی از بازار اشتغال رسمی خارج شده و به حوزه بازار كار غیر رسمی و زیرزمینی روی آورند، ظلم بزرگی است كه به جای حمایت و تامین شرایط كار، آنها را محدود نماییم.

او با بیان این كه افرادی كه به كسب و كارهای غیر رسمی اشتغال دارند در اقتصاد نقش آفرین هستند، اظهار داشت: همچنان كه در اصل ۲۲ قانون اساسی آمده و حیثیت، جان، مال، حقوق، مسكن و شغل افراد از هر تعرضی مصون است، دولت باید به سمت رعایت حقوق شهروندی برود و شرایط حداقلی فضای كسب و كار را برای افراد فراهم آورد و پس احداث بازارچه های محلی ایده خوبی است كه الان در بعضی متروها و پایانه ها به اجرا درآمده است.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، برابر آیین نامه اجرایی ماده (۱۶) قانون بهبود مستمر فضای كسب و كار شهرداری ها موظفند به منظور فراهم كردن امكان دسترسی تولیدكنندگان كوچك و متوسط و فروشندگان كم سرمایه به بازار مصرف برای عرضه كالاهای تولیدی، با استفاده از زمین های متعلق به خود یا وزارت راه و شهرسازی، مكان های مناسبی را در شهرها آماده بهره برداری كنند و بر اساس قیمت تمام شده به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه به اشخاص مذكور اجاره دهند.پیشتر روسای اتاق بازرگانی و اتاق تعاون ایران اجرای كامل قانون بهبود فضای كسب و كار را خواهان شده بودند.
1397/09/14
14:11:41
5.0 / 5
4670
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , تعاون , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری