گزارش ارتباط با مشتری؛

سایه یأس بر بازار كار

سایه یأس بر بازار كار

ارتباط با مشتری: بااینکه کاهش نرخ بیکاری به 9.6 درصد در سال 99 از نظر محاسبات بین المللی صحیح است اما باید در نظر داشت که در این سال نرخ مشارکت اقتصادی 2.8 درصد کاهش یافته است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، باتوجه به محدودیت هایی که ناشی از شیوع ویروس کرونا در سال ۹۹ برقرار و بعضاً منجر به تعطیلی یا تعدیل نیرو در محیط های مختلف کاری شد، یکی از بخش هایی که به شدت تحت تأثیر قرار گرفت بازار کار بود که طبق آمار رسمی کشور در مجموع ۴ فصل سال ۹۹ بیش از یک میلیون و ۱۰ هزار نفر از گروه شاغلان خارج شدند. با وجود این، نرخ بیکاری با کاهش ۱.۱ درصدی نسبت به سال ۹۸، به ۹.۶ درصد کم شد که کمترین نرخ بیکاری در کشور از سال ۱۳۷۵ تا حالا است.
در شرایطی که رکورد حاکم بر خیلی از بازارها منجر به تعطیلی خیلی از مشاغل شد، چگونه ممکنست نرخ بیکاری کاهش یافته باشد؟


روند نزولی جمعیت فعال و نرخ مشارکت اقتصادی
بررسی ها نشان میدهد که نرخ جمعیت فعال کشور در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ معادل ۲.۸ درصد کاهش یافته است؛ به بیان دیگر در سال ۹۹ تعداد افراد فعال کشور ۲۵ میلیون و ۷۳۷ هزار و ۱۱۰ نفر بود در صورتیکه این عدد در سال ۹۸ معادل ۲۷ میلیون و ۱۶۷ هزار و ۱۰۵ نفر بوده است، یعنی یک میلیون و ۴۲۹ هزار و ۹۹۵ نفر از گروه فعال کشور خارج شده و به جمعیت غیرفعال پیوسته اند و عدد جمعیت غیرفعال را در سال ۹۹ به ۳۶ میلیون و ۶۳۹ هزار نفر رسانده اند.
کاهش جمعیت فعال به مفهوم کاهش نرخ مشارکت اقتصادیست.
بنابراین رسیدن نرخ بیکاری به ۹.۶ درصد متأثر از کاهش نرخ جمعیت فعال کشور بوده است و ارتباطی به کاهش واقعی جمعیت بیکار کشور و بهبود وضعیت بازار کار ندارد.

۲.۲ میلیون نفر اشتغال ناقص دارند
از سویی دیگر ۹.۵ درصد از جمعیت شاغل کشور فاقد شغل ثابت بوده و جزو شاغلین ناقص محسوب می شوند یعنی این افراد بااینکه آمادگی ورود به اشتغال کامل را دارند اما به سبب کمبود شغل مناسب، در هفته کمتر از ۴۴ ساعت کار می کنند. بدین سبب بااینکه جمعیت شاغلین کشور در سال قبل ۲۳ میلیون و ۲۶۳ هزار نفر بوده اما ۹.۵ درصد از این افراد یعنی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار و ۴۳۲ نفر اشتغال ناقص داشته اند.
بنابراین اگر از منظر سیاست گذاری نگاه نماییم افراد دارای اشتغال ناقص هم باید بیکار لحاظ شوند برای اینکه معیشت خانوارشان تامین نمی گردد، چونکه وقتی در مورد شغل صحبت می نماییم در مورد شغلی صحبت می نماییم که فرد در بنگاهی مشغول به کار است و حداقل دستمزد وزارت کار را دریافت می کند و بیمه هم دارد و مابقی افراد جامعه را بیکار تلقی نماییم، در این صورت نرخ بیکاری سرسام آور می شود.

نرخ بیکاری ۹.۶ درصدی به لحاظ فاکتورهای بین المللی درست است اما به لحاظ کارکردی برای برنامه ریزی در حوزه کار نمی تواند شاخص درستی باشد، بدین جهت اگر سیاست گذار به دنبال بهبود بازار کار کشور است نباید فقط به عدد نرخ بیکاری توجه داشته باشد بلکه باید نرخ جمعیت فعال و نرخ مشارکت اقتصادی را نیز در نظر بگیرد.


منبع:

1400/03/06
15:05:27
0.0 / 5
375
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری