رئیس كانون انجمن های صنفی كارگران :

انتقاد كارگران نفت به تبعیض است

انتقاد كارگران نفت به تبعیض است

رییس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اظهار داشت: وزیر نفت می گوید مشکل کارگران به ما مربوط نیست و این افراد قانون کاری هستند در صورتیکه در صنعت نفت اجازه اجرای کامل قانون کار را نمی دهند.ناصر چمنی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد اعتراض کارگران پیمانی صنعت نفت، گفت: اعتراض کارگران نشأت گرفته از یک تبعیض بزرگ است؛ تبعیض عاملی است که هم انگیزه و هم رفتار کارگر را گرفتار خدشه می کند. متأسفانه در صنعت نفت قراردادها با روش های خاصی منعقد می شوند که سبب بروز تبعیض می شود.
مشکل کارگران ناشی از دیدگاه وزیر نفت است
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اضافه کرد: این که وزیر نفت معتقد می باشد مشکل کارگران پیمانی صنعت نفت فقط مربوط به قانون کار بوده و اعتراضات آنها فراقانونی است نشان میدهد که مشکل صنعت نفت از همین دیدگاه وزیر نشأت گرفته است؛ در صنعت نفت، کارکنان رسمی، کارکنان با قرارداد موقت و کارکنان پیمانی کار یکسان دارند و حتی در بیشتر مواقع کارگران پیمانی و قراردادی کار بیشتری هم نسبت به رسمی ها انجام می دهند اما دریافتی ها فاصله بسیار زیادی دارد. دستمزد کارگر رسمی بعضاً ۴ تا ۵ برابر کارکنان قراردادی و پیمانی است.
وی افزود: وقتی کارگر این تبعیض واضح را می بیند چاره ای جز اعتراض پیش روی خود ندارد؛ از سویی دیگر نیز حتی همین حداقل حقوق هم با تأخیر واریز می شود.
اجازه اجرای کامل قانون کار را در مجموعه نفت نمی دهند
چمنی اظهار داشت: جالب نیست که در یک مجموعه کاری تا این حد تبعیض وجود داشته باشد و وزیر نفت هم فقط اعلام نماید که کارها برون سپاری شده و مسائل به ما مربوط نیست و این اعتراضات به قانون کار مرتبط می باشد.
عضو شورای عالی کار در مورد علت عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و سختی کار در بخش نفت، گاز و پتروشیمی، اشاره کرد: بله متأسفانه شاهد عدم اجرای این قوانین هستیم؛ در حقیقت حتی همین قانون کاری که آقای زنگنه به آن اشاره می کند، در مجموعه صنعت نفت اجرا نمی گردد. ماده ۴۹ قانون کار مختص طرح طبقه بندی مشاغل است که اگر اجازه اجرا پیدا کند از میزان این تبعیض کاهش می یابد.
وی اضافه کرد: از یک طرف می گویند این کارگران قانون کاری هستند و از آن طرف اجازه اجرای کامل قانون کار را در مجموعه های خود نمی دهند. در مجموعه ای مثل پتروشیمی طرح طبقه بندی اجرا شده و این تبعیض کمتر شده است اما در بخش نفت اجرا نشده است؛ می توانند طرح طبقه بندی مشاغل ذیل قانون کار را در بخش نفت هم اجرا کنند تا تبعیض ها کمتر شود.
مجلس چرا با نمایندگان کارگران جلسه نمی گذارد؟
چمنی در مورد تأثیر جلسات مجلس در حل مشکلات کارگران، اظهار داشت: مجلس جلسه می گذارد اما از نمایندگان کارگری در این جلسات دعوت نمی نماید. ما کانون عالی انجمن های صنفی کارگران هستیم اما مجلس توجهی به نظرات ما ندارد و ما را در این جلسات دعوت نکرده است.
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اضافه کرد: باید از نمایندگان پرسید در این جلسات از نمایندگان کارگران معترضین هم دعوت به عمل آمده است یا خیر؟ اگر مجلس فقط با دولت جلسه بگذارد و مذاکره کند مشکل کارگران حل نخواهد شد.


1400/04/15
13:42:37
0.0 / 5
640
تگهای خبر: صنعت , كارگر , كارگران , مشاغل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری