معاون وزیر كار:

۳ میلیون تعاونی با یك میلیارد عضو، ۱۰ درصد اشتغال جهان را دارند

۳ میلیون تعاونی با یك میلیارد عضو، ۱۰ درصد اشتغال جهان را دارند

به گزارش ارتباط با مشتری معاون امور تعاون وزارت تعاون اظهار داشت: در جغرافیای اقتصادی امروز دنیا 3 میلیون تعاونی با همراهی یک میلیارد عضو خود توانسته اند 10 درصد اشتغال جهان را به خود اختصاص دهند.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمدجعفر کبیری، معاون امور تعاون وزارت کار در پیامی به مناسبت روز جهانی تعاون (۱۲ تیر ۱۴۰۰)، بیان داشت: در جغرافیای اقتصادی امروز دنیا ۳ میلیون تعاونی با همراهی یک میلیارد عضو خود توانسته اند ۱۰ درصد اشتغال جهان را به خود اختصاص دهند.
کبیری اضافه کرد: به همین دلیل می توان گفت تعاونی بعنوان الگویی کارآمد و مطلوب برای مدیریت نقدینگی سرگردان و هدایت آن به سمت ایجاد و توسعه کسب وکار و کارآفرینی در امتداد پاسخگویی به نیازهای مشترک با رویکرد توجه بنیادین به اصول و قواعد توسعه پایدار، صیانت از محیط زیست سالم، توجه به مسئولیت اجتماعی در مقابل جامعه و پایبندی به اخلاق حرفه ای، قلمداد می شود. نقش و جایگاه تعاونی ها در کمک به ایجاد اشتغال پایدار و مولد برای جوانان دانش آموخته و نیز سازماندهی مشاغل خرد و خانگی و ایجاد پیوند مدلول دار و تعریف شده بین بنگاه های کسب وکار کوچک و متوسط (SME) ها از اهمیت ویژه ای برخوردارست. به همین دلیل در برنامه های توسعه کارآفرینی و اشتغال در کشور (برنامه اشتغال پایدار و برنامه توسعه اشتغال روستایی)، سهم و نقش ویژه ای برای کسب و کارهای تعاونی در نظر گرفته شده است.
به گفته وی، عملیاتی سازی پروژه سراسری «روستا تعاون» و ایجاد خطوط اعتباری گوناگون و متنوع برای پشتیبانی از تعاونی های توسعه عمران شهرستان، تعاونی های دانش بنیان، تعاونی های جوانان، تعاونی های زنان، تعاونی های توان‏یابان و سایر تعاونی ها و زمینه سازی برای نقش آفرینی نظام های تضمینی و توثیقی تعاونی ها بوسیله نهادهای تامین مالی (بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاونی ها) همچون قسمتی از اقدامات انجام شده در این راستاست. استفاده بهینه از تکنولوژی های جدید اطلاعاتی و ارتباطی و توجه نهادینه به مطالبی نظیر دولت الکترونیک، توسعه شفافیت و نوآوری از دیگر اقدامات مؤثر در افزایش کارآیی و کارآمدی تعاونی ها در سالهای اخیر است که بوسیله ایجاد سامانه جامع و هوشمند بخش تعاونی کشور و ایجاد امکان برگزاری مجامع تعاونی ها بصورت مجازی بوسیله این سامانه ممکن شده است. کوتاه شدن زمان و فرایندهای ایجاد و ثبت تعاونی ها و الکترونیکی کردن همه فرایندهای نظارت بر تعاونی ها (نظارت های ساختاری و نظارت های درون کسب و کاری) از دیگر برکات عملیاتی سازی رویکرد های نوین پشتیبانی از تعاونی ها بوده که وی بدان اشاره نموده است.
معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: توسعه برنامه های ترویجی، آموزشی و تحقیقاتی و برنامه ریزی و اقدام برای آموزش و توانمندسازی تعاونگران بوسیله عملیاتی سازی برنامه های متنوع و متکثر آموزشی با استفاده بهینه از الگوهای آموزشی نوین و استفاده بهینه از رسانه های دیداری، شنیداری و نوشتاری برای ترویج و توسعه فرهنگ تعاون و نهادسازی در زمینه اندیشه‏ ورزی های نخبگانی در زمینه تعاون (ایجاد اتاق های فکر حوزه تعاون در تمام ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استانها و ایجاد اندیشکده تعاون بعنوان نهاد ارتباطی بخش تعاون و مراکز دانشگاهی و نخبگانی و نهادهای پژوهشی معتبر) از دیگر اقدامات قابل توجه در زمینه احیا و بازسازی ذهنی جامعه نسبت به موضوع تعاون است. استفاده بهینه از ظرفیت های دانشی بین المللی بوسیله برگزاری سلسله وبینارهای بین المللی تعاون و ایجاد فضای مناسب برای تعاطی افکار و تبادل تجارب بین تعاونگران ایرانی و تعاونگران فعال در کشورهای پیشتاز و برنامه‏ ریزی و اقدام برای تعامل سازمانی با اتحادیه بین المللی تعاون (ICA) و دپارتمان تعاون سازمان بین المللی کار(ILO) از دیگر کارهای مؤثر انجام شده در این سال هاست.
در بخش دیگری از این پیام تاکید شده است: سامانه محور کردن رویداد معرفی تعاونی های برتر ملی و ایجاد فضای رقابت عادلانه و منصفانه برای تعاونی های واجد شرایط و سنجه مند کردن فرایندهای رقابت سالم بین تعاونگران در رشته فعالیت ها و گرایش های مختلف و ایجاد شفافیت در فرایندهای این رویداد ترویجی سراسری از دیگر برنامه های مطلوب انجام شده در سالهای اخیر است. تعامل سازمانی مثبت با وزارتخانه ها، سازمان ها، نهادها و تشکل های مردمی برای توسعه تعاون و تعاونی ها و هدایت افکار و اندیشه های تصمیم سازان و سیاستگذاران جامعه به سمت الگوی بین المللی تعاون و نظام کسب و کارهای تعاونی از دیگر اقدامات انجام شده است. برنامه ریزی و اقدام برای کاهش چشم گیر تعاونی های مشکل دار در زمینه های مسکن و مصرف و اعتبار و ایجاد فضای مناسب هم اندیشی سازمانی میان فعالان حوزه تعاون از دیگر برنامه های مؤثر عملیاتی شده در این سالهاست.
کبیری در آخر با گرامیداشت روز جهانی تعاون و تشکر و قدردانی از همه مدیران، اعضای تعاونی ها و مروجان فرهنگ تعاون و یاریگری اقتصادی و اجتماعی، ابراز امیدواری کرد که نقش و سهم و جایگاه تعاون و تعاونی ها در دولت جدید نیز بیش از پیش گسترش یابد.


منبع:

1400/04/18
22:05:11
0.0 / 5
112
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری