تعاونی های دهیاری چقدر شغل ایجاد كردند؟

تعاونی های دهیاری چقدر شغل ایجاد كردند؟

کارشناسان معتقدند در شرایطی که جمعیت روستاها کاهش یافته می توان با پیوند میانی تعاونی ها و دهیاری ها و بهره گیری از ظرفیت تعاونی های روستایی و اشتغالزایی بانوان در بخش های گردشگری، صنایع دستی و مشاغل خانگی به رونق اشتغال در روستاها کمک کرد و مهاجرت روستاییان به شهرها را کم کرد.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، در امتداد اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی، دولتها توسعه تعاونی های روستایی و دهیاران را با نگاه ویژه به مناطق محروم روستایی در دستور کار خود قرار دادند.

در چند سال قبل با تشکیل شرکتهای تعاونی توسعه روستایی و تعاونی دهیاران، گام های ارزشمندی در امتداد توسعه روستاها، فقرزدایی و استفاده از قابلیتها و ظرفیتهای روستاها برداشته شده است.

تعاونی های دهیاری نقش موثری در توسعه همه جانبه روستاها دارند و به سبب مردمی بودن و ارتقای نظام تولید و توزیع از اهمیت بالایی برخوردار می باشند.

علیرضا ناطقی، مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نقش موثر تعاونی های دهیاری در ایجاد اشتغال پایدار روستایی می گوید: توسعه تعاونی های دهیاری سبب کاهش فقر و مهاجرت معکوس روستاییان از شهرها به روستاها می شود.

وی درباره آمار تعاونی های دهیاری در کشور می گوید: تا حالا ۸۰۹ تعاونی دهیاری با عضویت ۱۹ هزار و ۲۱۸ نهاد دهیاری، برای بیش از ۱۰ هزار و ۸۰۰ نفر فرصت شغلی ایجاد کردند.

ناطقی همچون توانمندی های این نوع تعاونی ها را افزایش مشارکت های مردمی در عمران و آبادانی، رشد اقتصادی روستاها و افزایش نقش تعاونی های روستایی در برنامه های عمرانی و خدماتی مناطق روستایی عنوان می کند.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، هم اکنون تعاونی های دهیاری در خیلی از مناطق کشور تشکیل شده و شکل گیری آنها می تواند توسعه همه جانبه روستاها را سرعت بخشد.

بررسی عملکرد شرکت های تعاونی دهیاری نشان میدهد که مواردی همچون مشارکت در ساخت و بهینه سازی مسکن روستایی، اجرای پروژه های عمرانی، راه اندازی پل و جاده، بهسازی و جدول سازی معابر، سرمایه گذاری در جهت بهبود تولیدات کشاورزی و صنعتی و کمک به اشتغالزایی روستایی از با اهمیت ترین کارکردهای تعاونی های دهیاری به شمار می روند.

علی حیدری، کارشناس حوزه کار و تعاون در گفتگو با ایسنا می گوید: در خیلی از پروژه های تولیدی و عمرانی، تعاونی های دهیاری می توانند پروژه ها را با هزینه خیلی کمتری نسبت به پیمانکاران و دستگاههای دولتی به سرانجام برسانند، در نتیجه این کار موجب می شود هزینه های ذخیره شده به چرخه اعتبارات دهیاری ها برگشته و درصد مشارکت مردم و ایجاد شغل برای مردم محلی و بومی بالا برود.

وی تشکیل و توسعه تعاونی های دهیاری را دارای مزایای بسیاری می داند و می گوید: کاهش تصدیگری در بخش های دولتی، مشارکت مردم در کارهای اجتماعی و اقتصادی، کمک به عمران و آبادانی و توسعه اقتصاد روستا، اجرای برنامه ها و پروژه های خدماتی و عمرانی، جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و کلانشهرها و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی در قالب تشکل های تعاونی از با اهمیت ترین مزایای راه اندازی این تعاونی ها بشمار می رود.

به گفته حیدری، در شرایطی که با کاهش جمعیت روستاها مواجه هستیم، می توانیم با ارتباط و پیوند میان دهیاری ها و تعاونی ها و بهره گیری از ظرفیت اشتغالزایی بانوان در مشاغل خانگی، صنایع دستی، گردشگری و تولید موادغذایی در روستاها اشتغالزایی کرده و بخش عمده ای از مهاجرت روستاییان به شهرها را کاهش دهیم.
1400/04/19
18:49:20
0.0 / 5
78
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری